Gra wstępna i uprawianie miłości.

Gra wstępna i uprawianie miłości.

W zabieganym i stresującym życiu seks jest traktowany jako sposób na rozładowanie napięcia. Jeśli seks jest sposobem na rozładowanie stresu, to powinien być szybki i techniczny. Wtedy mogą pojawić się problemy z uprawianiem miłości. To, co w seksie stało się dziś rzadkością, to potrzeba czasu i bliskości z drugą osobą - mówi Bożena Stasiak, dziennikarka medyczna, autorka książki "Zwierzenia Polaków. Listy intymne" - zbiór pytań dotyczących seksualności, nadesłanych przez czytelników na przestrzeni lat. W wywiadzie wyjaśnia, dlaczego "biały seks" zastępuje tradycyjny stosunek płciowy. Kiedy myślimy o "grze wstępnej", myślimy o tym, co robimy przed seksem - stosunkiem. Dziś seksuolodzy tak dużo mówią o "grze miłosnej", że podkreślają, iż jest ona już początkiem współżycia seksualnego. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem. Tak, wiem. Wolę nazywać to grą miłosną niż grą wstępną, bo to lepiej oddaje to, co dzieje się między partnerami. A z listów, które otrzymujemy od czytelników, wynika, że cały akt często kończy się kochaniem. Nie ma już dosłownego współżycia. Kochanie się doprowadza kochanków do orgazmu, czasem przeżywanego jednocześnie. Nie będę mówić o grze wstępnej, ale o grze miłosnej, ponieważ wiele osób zaczyna doświadczać orgazmów bez stosunku pochwowego, zwanego białym seksem.

Czytaj więcej...

Seks po ślubie lub . Każdej nocy. Katarzyna Miller, wywiad.

Seks po ślubie lub . Każdej nocy. Katarzyna Miller, wywiad.

Pierwsze współżycie po ślubie - jak powinno wyglądać. W dzisiejszych czasach wiele par mieszka razem przed ślubem. Warto jednak pomyśleć o tym, co dzieje się w sypialni po otrzymaniu pierścionka zaręczynowego. Pierwsze współżycie po ślubie. - Jest to temat, który w dzisiejszych czasach jest często zaniedbywany, ponieważ wiele par mieszka razem przed ślubem. Być może dlatego, że jeśli już ze sobą sypiacie, warto pomyśleć o tym, co będzie się działo w sypialni, gdy założycie obrączkę. Albo gdy łączy was zaufanie, koty lub dzieci i postanawiacie zamieszkać razem. Warto to zrobić, bo zmiana sytuacji często zmienia podejście do seksu. Jeśli zawczasu zastanowisz się, czego szukasz, możesz znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. Psychoterapeutka Katarzyna Miller mówi: "Staje się to łatwiejsze, kiedy zdajemy sobie sprawę, że rzeczy, które nie mają nic wspólnego z seksem lub naszymi uczuciami do partnera, mogą zepsuć przyjemność z seksu z nim. Cindy M. Meston i David Bass w książce "Dlaczego kobiety uprawiają seks" piszą, że mężczyźni: lubią go, kobiety mają 237 inne powody. Oczekiwania nie są więc łatwe do pogodzenia. A jeśli nie będziesz się frustrować w sypialni, nie będziesz mieć tych małych frustracji, które zatruwają ci życie każdego dnia. Zacznijmy od pewnej anegdoty. Tuż przed ślubem pan młody wychodzi z zakrystii. Jest zachwycony i pospiesznie zapina spodnie. Dlaczego jest taki szczęśliwy. - Poprosi go, aby został jego drużbą. W jednej chwili stracisz swoją wolność". Nie wiesz, za kogo wychodzisz za mąż. To moja idealna kobieta. Zrobiła mi naprawdę dobrego loda. Teraz będziemy to robić co wieczór". Po chwili ze szkółki leśnej wychodzi panna młoda, również szczęśliwa. Druhna pyta ją, dlaczego jest taka szczęśliwa". Właśnie podniosłam ostatnią laskę w moim życiu" - odpowiada panna młoda.

Czytaj więcej...

Energia seksualna jako droga do życia zmysłowego we wszystkich dziedzinach. Właściwe użytkowanie.

Energia seksualna jako droga do życia zmysłowego we wszystkich dziedzinach. Właściwe użytkowanie.

Energia seksualna jest najczęściej utożsamiana z pożądaniem, pobudzeniem lub aktywnością seksualną Może to być jednak droga do spełnionego życia uczuciowego we wszystkich dziedzinach. Wystarczy wiedzieć, jak go używać. Jak; nauczycielka Ipsal Tantra Kriya Yogi Kachenka Foltova podpowiada. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co motywuje Cię na co dzień? To, co motywuje Cię do działania, utrzymuje Twoje ciało przy życiu i zdrowiu, pobudza Twoją kreatywność i sprawia, że przechodzą Cię dreszcze przyjemności, gdy słuchasz ulubionej piosenki w radiu. Jest to energia seksualna, największa siła życiowa, która ma potencjał tworzenia nowego życia. - Kiedy energia seksualna swobodnie przepływa w ciele, możemy głębiej kochać, lepiej się komunikować, być kreatywni i, na najwyższym poziomie, doświadczać prawdziwie duchowego stanu" - mówi Kachenka Fortova. W kulturach Wschodu energia seksualna jest wysoko ceniona. Dla wyznawców Kabały pragnienie jest najgłębszym duchowym doświadczeniem, jakie może spotkać człowieka. Zgodnie z filozofią jogi czysta energia seksualna jest uśpiona, dopóki nie obudzi się w swojej najwyższej formie, zwanej kundalini. W Tantrze uważana jest za energię życiową, która jest niezbędna do dobrego funkcjonowania we wszystkich sferach życia, a szczególnie w tych sferach, które związane są z tworzeniem i działaniem. Energia seksualna czyni nas płodnymi. Aby tak się stało, musi być jednak dobrze ukierunkowana. A seks nie musi być tylko środkiem do tego celu.

Czytaj więcej...

Masaż może pomóc na wszystko.

Masaż może pomóc na wszystko.

Masaż jest korzystny dla seksu, zarówno na poziomie czysto fizycznym, jak i psychicznym. Kiedy leżę na łóżku do masażu i poddaję się masażowi, wokół mnie roztaczają się zapachy, gra muzyka, a ręce specjalisty/specjalistki pracują cudownie nad moimi mięśniami, zazwyczaj w tym samym czasie myślę o jedzeniu. Oczywiście skupiam się na oddechu i staram się, aby był to jeden ciągły cykl wdechu i wydechu. Ale myślę o jedzeniu. Kładę się i wyobrażam sobie, jak wychodzę z masażu, jak wracam do domu, jak zamawiam coś miłego w pubie. Albo kładę się i myślę o tym, kiedy ostatni raz zjadłem gdzieś coś dobrego. W tym przypadku było to wspomnienie uczty z owoców morza, którą miałem w Portoroz w Słowenii. Czasami wyobrażam sobie jedzenie, ale to zbyt duże wyzwanie podczas masażu, więc wracam do świadomego oddychania i fantazji kulinarnych.

Czytaj więcej...

Seks bez miłości Nie mylić miłości z pożądaniem

Seks bez miłości Nie mylić miłości z pożądaniem

Wiele kobiet ukrywa ten sekret pod grzecznością, że najpierw muszą się kochać, zanim pójdą z nim do łóżka. Być może po prostu nie mają odwagi przyznać się do tego, że lubią seks. (Zdjęcie: iStock) Czy zawsze chodzi o miłość. A może sekret kryje się pod grzecznym "zanim się z kimś prześpisz, musisz się najpierw zakochać". Może po prostu nie mamy odwagi przyznać się do tego, że lubimy seks. A jeśli tak, to co możemy z tym zrobić?". - wyjaśnia psychoterapeutka Katarzyna Miller. "Często słyszę, jak samotne kobiety narzekają na brak seksu. Chcę się kochać, zanim pójdę do łóżka z kimś innym". Zacznę od czegoś, co już wcześniej mnie zastanawiało. Kiedy rozmawiam z kobietami (zwykle jeszcze młodymi) o poczuciu własnej wartości, kojarzy mi się ono wyłącznie z tym, że z nikim nie sypiam. Innymi słowy, bycie uporządkowanym seksualnie i bycie takim, jakim chce cię widzieć matka. Kobiety, zwłaszcza młode, uważają, że jeśli dobrze wyglądają, to się szanują. Oni wiedzą, co jest słuszne. A bycie nieszczęśliwym w tym samym czasie to zupełnie inna sprawa. W jakiś sposób nie widzą związku między byciem nieszczęśliwym a nieumiejętnością "odpuszczenia". Ważne jest, aby odrzucić wszystko, co nas ogranicza, zabrania lub uniemożliwia życie w harmonii z samym sobą. Odpuszczenie oznacza również, że przestajemy się bać, przestajemy powstrzymywać się od mówienia "nie" lub okazywania złości, a jednocześnie doświadczamy radości i wolności. Puszczanie oznacza bycie sobą.

Czytaj więcej...

Wpływ gadżetów erotycznych na seks

Wpływ gadżetów erotycznych na seks

Gadżety erotyczne mogą zapewnić kochankom nowe, ekscytujące doznania. Mogą one wnieść odrobinę humoru, element świętowania i, co ważne, pomóc w osiągnięciu większej satysfakcji z seksu. Dlaczego podniecają, jak mogą zmienić jakość seksu i kiedy po nie sięgać. Sex coach Marta Niedziwiecka opowiada o wpływie gadżetów erotycznych na uprawianie miłości. Na świecie i w Polsce już od dawna dostępne są różne zabawki erotyczne. Nie tylko wibratory, ale także pasy do krępowania, olejki i kombinezony. Co o nich sądzisz? Estetyczne gadżety z pewnością nie są obrzydliwe i mogą dostarczyć miłośnikom nowych, ekscytujących doznań. Mogą one zawierać elementy humoru, świętowania i, co ważniejsze, bardziej satysfakcjonującego seksu. A jeśli nie przekonują Cię takie innowacje. Marta, młoda mężatka i projektantka wnętrz, przyszła do swojego trenera seksualnego z następującym pytaniem

Czytaj więcej...

Wiele kobiecych zaburzeń przypisuje się sferze seksualnej.

Wiele kobiecych zaburzeń przypisuje się sferze seksualnej.

Wstydzę się rozmawiać o seksie, bo nikt mi o nim nie mówił. Jeśli jednak przyjrzeć się objawom różnych zaburzeń kobiecych, można zauważyć, że wiele z nich należy do tego obszaru. Akt kochania się na wszystkich poziomach energetycznych ma potężną moc uzdrawiającą. Nie powinien to być jednak seks wymuszony mechanicznie, z poczucia obowiązku. Dr Priti Agrawal, ginekolog, mówi: "Wiele chorób kobiecych ma swoje źródło w sferze seksualnej. Dziś chciałabym porozmawiać o seksie z perspektywy ginekologa. Czy pacjenci często opowiadają Ci o swoim życiu seksualnym? Bardzo rzadko mówią o tym wprost. Wstydzą się rozmawiać o seksie, bo nikt im o nim nie mówił. Patrząc jednak na objawy różnych chorób, można odnieść wrażenie, że kobiety mają czasem problemy z seksem. Sam nie zaczynam mówić o tym obszarze, czekam, aż zrobi to pacjent. Czasem wystarczy tylko pokazać, że chce się słuchać i zaoferować drobne wskazówki.

Czytaj więcej...

Samotność dla dwojga

Samotność dla dwojga

9 zmusza partnerów do wyjścia ze swojej strefy komfortu. Ten związek nie jest tylko dla nich. To jest dla świata i dla wyższego celu. Pary żyjące z wibracją numerologiczną 9 stają przed poważnymi wyzwaniami. Mogą mieć silną tendencję do otaczania się murem milczenia i obojętności. Rozwiązaniem jest połączenie sił dla dobra świata. Koniecznie dziewiątka. Cykl numerologiczny jest zakończony, a jego zadaniem jest przejawienie się w całości. To już nie jest sprawa jednostki, ale całej ludzkości. Jeśli jest dobry, jest powszechny. Jeśli jest to praca, to w imię wyższego ideału. Jeśli jest to miłość, to jest to miłość bezwarunkowa. Jak to wszystko osiągnąć, gdy dwoje ludzi podchodzi do siebie ze swoimi uczuciami, a także słabościami, lękami i oczekiwaniami? To jest trudne.

Czytaj więcej...

Monogamia może mieć również charakter seksualny

Monogamia może mieć również charakter seksualny

Związek z jednym partnerem nie musi oznaczać nudy seksualnej. Spanie z tą samą osobą przez resztę życia jest jak wyrok. Z drugiej strony, nie ma to jak seks w stabilnym związku. Kiedy ludzie dojrzewają do małżeństwa, chcą dzielić całe swoje życie, w tym życie seksualne, z jedną osobą. W rezultacie poczucie bezpieczeństwa, miłość i perspektywa założenia rodziny są przytłaczające, a jednocześnie . - W świecie wolności seksualnej konieczność rezygnacji z różnorodności może być problemem - tak twierdzi psycholog i terapeuta Katarzyna Platowska. Poligamia. Pomijając fakt, że nie jest to zbyt przyjemne, zaczynają porównywać seks do jedzenia". Uważa, że jest to "jak jedzenie ruskich pierogów przez całe życie".

Czytaj więcej...

Dojrzały seks.

Dojrzały seks.

Granica między "wciąż młodym" a "starszym" jest płynna i z czasem się poszerza. Jeśli chodzi o tematykę seksualną, osoby starsze są pomijane. Osoby dojrzałe mają niewiele rad, inspiracji, a nawet przestrzeni do wyrażania swojej seksualności. Kiedy starsi ludzie zaczynają uprawiać seks? Kiedy łysieją? W przypadku kobiet, czy jest to okres po menopauzie? A co z mężczyznami? Może nadejść moment, gdy dorosłe dzieci opuszczą dom. Tylko w tym przypadku jest jeszcze dużo czasu. Granica między "wciąż młodym" a "starym" jest płynna i z czasem się poszerza. Żyjemy dłużej, zdrowiej i chcemy więcej od życia niż nasi dziadkowie. Jak możemy wykorzystać tę okazję, aby przezwyciężyć założenie, że seks nie jest już akceptowalny w pewnym wieku?

Czytaj więcej...