Niepowtarzalność kobiecej seksualności

Niepowtarzalność kobiecej seksualności

Seksualność kobiet jest szczególnie uzależniona od etapu, na którym się znajdują. Dlatego wraz ze zmianami w życiu trzeba ją budować od nowa. Seksualność kobiet zależy w szczególności od etapu, na którym się aktualnie znajdują. Musimy więc zmienić nasze życie i zbudować je na nowo. Katarzyna Kobyłecka-Bal, psycholog kliniczny i psychoterapeuta, wyjaśnia, dlaczego jest to wciąż temat tabu. Co to znaczy być kobietą aktywną seksualnie. Zgodnie z tą definicją, za seksualne uważamy wszystko, co jest związane z naszą płcią lub spełnieniem seksualnym. Odpowiedź na to pytanie pokaże, w jaki sposób każdy z nas na swój sposób wyraża swoją seksualność, na ile jest w tej dziedzinie szczery wobec siebie, jak dobrze zna swoje preferencje i jaką czerpie z tego osobistą satysfakcję. Nasza seksualność realizuje się na wielu płaszczyznach. Na najniższym, biologicznym poziomie jest ona regulowana przez odruchy i funkcje fizjologiczne (w tym układ hormonalny i nerwowy), a jej celem jest prokreacja.

Czytaj więcej...

Miłość, seks i depresja - Rozmowy z seksuologami

Miłość, seks i depresja - Rozmowy z seksuologami

Łagodna depresja może być szybko wyleczona przez kontakt z dobrocią, miłością, ciepłem i troską mądrej osoby. Seks jest najzdrowszym i najtańszym środkiem antydepresyjnym, pod warunkiem że uprawia się go z miłością. Seksuolog Krzysztof Korona mówi: "Jeśli dasz się wciągnąć w wir poprawiającej nastrój aktywności fizycznej, ryzykujesz, że wpadniesz w takie same tarapaty, jak po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Depresja i seks mają złożony związek. Depresja powoduje niechęć do seksu i zmniejsza satysfakcję seksualną. Ponadto większość leków przeciwdepresyjnych, zwłaszcza tych starszych, może poważnie zaburzać życie seksualne. Narkotyki wpływają na chemię mózgu. Większość z nich niestety zaburza aktywność seksualną, a niektóre mają wręcz działanie kastrujące. Szczególnie u mężczyzn. Z kolei u kobiet chęć do uprawiania seksu gwałtownie spada. Jednak w przypadku ciężkiej depresji kwestie seksualne schodzą na dalszy plan, ponieważ wszystko wydaje się lepsze niż jest w rzeczywistości.

Czytaj więcej...

Czego mężczyźni oczekują od kobiet.

Czego mężczyźni oczekują od kobiet.

Mężczyźni chcą być kochani, ważni, potrzebni. W przeszłości bycie mężczyzną było ważne samo w sobie. Teraz jest zły, że kobiety są ważniejsze od niego" - mówi Katarzyna Miller. Znajomi mężczyźni mówią, że chcą, aby ich partnerki akceptowały ich takimi, jakimi są. Ale kobiety nie wiedzą, jak "po prostu być". Lubią dawać, a jednocześnie dyktować, co dostają w zamian. Czy rzeczywiście tak jest. Istnieje potrzeba pisania o tym, jak kobiety powinny kochać mężczyzn. - To jest potrzebne i bardzo ważne" - mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller. Jesteśmy przekonani, że wiemy, jak kochać mężczyzn. Przede wszystkim, jako doświadczony terapeuta małżeński, ciężko westchnąłem. Przede wszystkim nie umiemy się cieszyć, nie umiemy być zadowoleni w miłości. Nikt mnie tego nie nauczył. A jeśli ktoś proponuje rzucanie poduszek do łóżka, jak kiedyś Michał Wiswotka, zastanawiamy się. 'Dlaczego dorośli muszą zachowywać się jak dzieci'. Oczywiście, że tak. W każdym z nas jest dziecko, a im częściej potrafimy żartować i ujawniać swoje marzenia, tym lepiej możemy się czuć jako dorośli. Kiedy dziecięce części naszej intymności łączą się ze sobą, możemy skupić się na zabawie i przyjemności.

Czytaj więcej...

Na pierwszym miejscu jest miłość. Nie pozwól, aby Twój partner dowiedział się o Twoim

Na pierwszym miejscu jest miłość. Nie pozwól, aby Twój partner dowiedział się o Twoim

Nasze szczere wyznania i wspomnienia, zwłaszcza na temat seksu, mogą przynieść intymnej relacji więcej szkody niż pożytku. Dawno, dawno temu miałam wspaniałego kochanka.STOP.Niech opowieści o waszych erotycznych przygodach, nawet jeśli są bardzo zabawne, odejdą w zapomnienie. Seksuolodzy podkreślają, że w sypialni ważne jest, aby być szczerym. Porozmawiajmy o naszych potrzebach i oczekiwaniach. O tym, co tu i teraz. Bez udawania orgazmu Tak - rozmawiajmy, ale nie o wszystkim i niekoniecznie bezpośrednio. Oto kilka zakazanych wiadomości, które mogą zrujnować związek, zamiast poprawić sytuację w sypialni.

Czytaj więcej...

Jak kształtuje się nasza wrażliwość erotyczna w dzieciństwie.

Jak kształtuje się nasza wrażliwość erotyczna w dzieciństwie.

Seksualność nie zaczyna się w okresie dojrzewania: pierwsza miesiączka, pierwszy seks Jest ona związana z seksualnością, która wpływa na nasze życie od urodzenia. Nie doceniamy znaczenia doświadczeń zmysłowych w dzieciństwie. Niemniej jednak kształtują one naszą wrażliwość erotyczną i otwierają nas na odczuwanie przyjemności i podniecenia. To jest nasz niewykorzystany potencjał. Olga Haller, psycholog i terapeuta, mówi: "Kiedy przypominamy sobie te doświadczenia, czasami mamy wrażenie, że odnajdujemy siebie na nowo. Co mnie poruszyło w temacie wczesnych doświadczeń seksualnych. Z mojego doświadczenia prawdziwej pracy z kobiecą seksualnością - w życiu, w terapii i na warsztatach dla kobiet - zdałam sobie sprawę, jak bardzo brakowało mi więzi z tym szczególnym okresem, jak mało pamiętałam i ceniłam swoje doświadczenia seksualne z dzieciństwa, a przede wszystkim jak bardzo się ich wstydziłam. Odkryłem te rzeczy. A kiedy pozwoliłam sobie je otworzyć, zaparło mi dech w piersiach, jak potężne i radosne są i jak ogromny potencjał w sobie kryją. Dzięki tym odkryciom zrozumiałam, że moja seksualność to moja własna seksualność. Od urodzenia mam prawo do swojego ciała, do każdej jego części bez wyjątku, do każdego doznania. Mam je po to, by doświadczać i cieszyć się kontaktem ze światem.

Czytaj więcej...

Dlaczego potrzebujemy inteligencji seksualnej. Zapytaj Kasię Miller.

Dlaczego potrzebujemy inteligencji seksualnej. Zapytaj Kasię Miller.

Wiedza o tym, czego potrzebujemy do seksu, jest niestety rzadkością. Termin "inteligencja seksualna" został stworzony przez dr Shelley Conrad i dr Michaela Milburna, aby dowiedzieć się, dlaczego, pomimo rewolucji seksualnej, brakuje nam szczęścia w łóżku. Pojęcie "inteligencji erotycznej" zostało wprowadzone przez Esther Perel w jej książce o tym samym tytule, w której kwestionuje ona fakt, że w erze "dyktatury równości" przyjmuje się obecnie, że nierówność seksualna jest gwarancją sukcesu seksualnego. Czy naprawdę potrzebujemy inteligencji, kiedy nie mamy na sobie ubrań" - pyta psychoterapeutka Katarzyna Miller. Seks w sposób naturalny kojarzy nam się z instynktem, podnieceniem i reakcjami chemicznymi - siłami, które nie mają nic wspólnego z naszą wolą czy rozumem. Z drugiej strony, ludzie piszą i mówią o inteligencji zakochanych. Dlatego to, o czym myślimy w łóżku, ma znaczenie. W końcu nie powinniśmy dotrzymywać sobie towarzystwa, tylko się zakochiwać. A może ta inteligencja to modny amerykański wynalazek. Nie chodzi tylko o to, jak myślimy, ale także jak działamy i co decydujemy się robić. Zacznę od dwóch anegdot z mojego życia: jedna to tragikomedia o miłości, w której młoda kobieta o erotycznym usposobieniu negocjuje w hotelu seks z atrakcyjnym i onieśmielającym starszym mężczyzną. Była tak zaabsorbowana randką, że zaraz po przyjściu do pokoju musiała koniecznie umyć zęby, a myła je z takim zapałem, że koronka odpadła i zaczepiła się o kolano umywalki. Biedna dziewczyna, i tak była już wystarczająco zawstydzona, a do tego - w końcu - była zębata. Zniknęła wszelka ochota na seks i chciała już tylko wrócić do domu. Ale jak. Nie było wyścigu, ale nie mogła go sama wyjąć.

Czytaj więcej...

Dlaczego śpimy razem Nie chodzi tylko o seks.

Dlaczego śpimy razem Nie chodzi tylko o seks.

W seksie nie musi chodzić o intymność czy przyjemność. Często partnerzy w związkach traktują to jako zabawę. Kiedy ich życie seksualne nie układa się tak, jak powinno, większość ludzi zwraca się o pomoc do Ars Amandi. Inni zwracają się do seksuologów, którzy próbują im pomóc w rozwiązaniu problemów. Jednak wielu parom nie pomagają podręczniki seksu ani porady czołowych ekspertów w dziedzinie seksu. Dlaczego. Ponieważ ich problemy są w gruncie rzeczy zupełnie nieseksualne. - Miłość fizyczna musi przede wszystkim zaspokajać potrzeby seksualne, ale nie tylko" - mówi psycholog i psychoterapeutka Tatiana Ostaszewska Mosak. - Jeśli nadamy intymności inne znaczenie, zaczyna ona tracić na atrakcyjności i staje się mniej przyjemna. Często kładziemy się spać z powodów, które nie mają nic wspólnego z pragnieniem. W rezultacie po stosunku, nawet jeśli oboje mamy orgazm i wydaje się, że seks był udany, czujemy, że czegoś brakuje, że czegoś nie udało się osiągnąć. Odczuwamy rozczarowanie, frustrację, pustkę i samotność. Obwiniamy wtedy drugą osobę, nasz nastrój, okoliczności, zmęczenie lub brak doświadczenia za taktykę miłosną. Ale jest też inna przyczyna niezadowolenia: uprawialiśmy seks z niewłaściwych powodów. Spałem z nimi, gdy naprawdę potrzebowałem czegoś zupełnie innego.

Czytaj więcej...

Pożądanie w miłości. To, co sprzyja pasji, nie zawsze służy harmonii.

Pożądanie w miłości. To, co sprzyja pasji, nie zawsze służy harmonii.

Czy gorący seks i intymność w miłości są kompatybilne Czego naprawdę chcemy. Czy kiedykolwiek chciałeś, aby było tak, jak na początku, abyś czuł motyle w brzuchu pięć, dziesięć, trzydzieści lat później, tak jak wtedy, gdy się poznaliście. To dlatego seks jest namiętny, intensywny i pachnie jak coś nowego. Belgijska psychoterapeutka Esther Perel od ponad 30 lat zajmuje się poradnictwem małżeńskim i terapią rodzinną. Efektem jej pracy jest między innymi "Inteligencja erotyczna. Efektem tych działań jest m.in. książka "Inteligencja erotyczna. Sex, Lying and Domesticity". Autor przekonuje, że to, co wzmacnia nasze poczucie bezpieczeństwa i stabilność rodziny - znajomość, przyjaźń, intymność i bliskość - bardzo często nie przyczynia się do ekscytującego życia seksualnego. Brzmi to bardzo zniechęcająco, ale jak to możliwe? W końcu wszystkie elementy udanego małżeństwa - a konkretnie zrozumienie i intymność - są najbardziej deficytowymi towarami na rynku emocjonalnym. Jeśli pójdziesz do sauny z pięcioma przyjaciółkami, które od lat są mężatkami, bardziej prawdopodobne jest, że usłyszysz: "z moim mężem wszystko poszło nie tak" niż "seks jest do bani". Jeśli "on mnie nie rozumie", to do diabła z seksem. Ale jeśli się nad tym zastanowić, to w tej "amerykańskiej idei technologicznej" nie ma nic rewolucyjnego. Nie chodzi o nikogo i nie chodzi o utratę pasji. Niektóre pary będą miały spokojne i uporządkowane życie, co jest ważniejsze niż wszystko inne. Jednak nie każdemu zależy na tych samych rzeczach, dlatego warto zastanowić się, jak działa pasja.

Czytaj więcej...

Numerologia relacji - Jakie wibracje tworzysz?

Numerologia relacji - Jakie wibracje tworzysz?

Pełna numerologia opiera się na bardzo precyzyjnych obliczeniach. Na przykład pod uwagę brane są liczby, które tworzą jedno partnerstwo. Tak więc związek o wibracji 8 jest nieco inny niż związek o wibracji 5 i 3, lub na przykład jeśli są dwie 4, to są one różne. Jednak podstawowe cechy i założenia będą takie same! Według numerologii liczba ta niesie ze sobą wiele informacji na temat związku: jakie są ich wartości, jakie są ich ogólne cele, jakie są ich zagrożenia. Co ta wspólna liczba mówi Ci o Twoim związku? Numerologia nie wierzy w przypadki. Zgodnie z nią wszystko można opisać matematycznie, a to, co wylicza się z naszej daty urodzenia, imienia i nazwiska, wiele o nas mówi. Możesz potraktować te opisy numerologiczne jako niezawodny przewodnik po życiu, albo możesz potraktować tę dziedzinę z przymrużeniem oka i potraktować ją jako rozrywkę. Warto jednak przeprowadzić własne badania.

Czytaj więcej...

Celebracja miłości, nie tylko święta

Celebracja miłości, nie tylko święta

Chcemy osiągnąć więcej w łóżku i w życiu. Zacznij od tego, by nauczyć się cieszyć naszym związkiem. W naszym łóżku nie ma kamer, więc możemy rozmawiać o tym, jak wspaniały jest nasz seks. A ponieważ wszyscy tak robimy, czytając wyniki ankiety, czujemy się dziwnie. Co jest z nami nie tak, skoro wszyscy inni robią to tak dobrze. - Dane dotyczące satysfakcji Polaków z seksu potwierdzają naszą gotowość - mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller. Co z rzeczywistością. Mężczyźni codziennie przynoszą kwiaty i od razu są pobudzeni w łóżku. Kobiety przeżywają orgazm, i to wielokrotnie. Ziemia się trzęsie, a gwiazdy spadają z nieba. Myślę sobie: "Inni ludzie tacy są", a potem się smucę: "Ja taka nie jestem". Nie jesteśmy. Bo czasami taki seks zdarza się tylko raz w życiu. Albo w ogóle. I tylko wtedy, gdy pozwalamy sobie na miłość, kobiety - jak często powtarzam - są wyzwolone. Innymi słowy, przestają się rozwodzić nad tym, co ich matka uważała za słuszne. I przestają trzymać się kurczowo kompleksu tego, jak powinno być. Mężczyzna będzie też musiał wyzbyć się strachu, który ojciec zaszczepił w jego umyśle, że kobiety są jak manty. I właśnie dlatego obawia się jej seksualności. A on jest zakłopotany, że coś jest nie tak z jej piersiami lub dolną częścią ciała. Ale jeśli oboje przestaną się powstrzymywać, ziemia i gwiazdy będą z nimi rezonować. I czasami dziewczyny mi to mówią". Samo dotknięcie przyprawia mnie o dreszcze. Ale w życiu codziennym seks jest jak każdy inny".

Czytaj więcej...